Związek Syndykalistów Polski - sekcja Wrocław

Pikieta w sprawie śmierci pracownika LG

We Wrocławiu odbyła się pod Agencją Rozwoju Przemysłu pikieta informacyjna dotycząca śmierci 26-letniego pracownika fabryki HI Logistics należącej do grupy LG Electronics w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Biskupicach Podgórnych. W pikiecie wzieło udział ok. 20 osób. Rozdawano ulotki przechodniom, skandowano także „LG zabija”, „LG wyzysk i śmierć”, „Kapitalizm-kanibalizm”, etc.

Przemawiający aktywista wrocławskiej sekcji Związku Syndykalistów Polski podkreślił, że pracownik został przygnieciony przez wózek widłowy do obsługi którego nie miał uprawnień, a do jego zakresu obowiązków zawartych w umowie o pracę nie należała obsługa tego rodzaju wózka. – Młody pracownik LG nie zginął dlatego, że był złym pracownikiem. Wręcz przeciwnie – był dobrym pracownikiem z punktu widzenia kapitalisty. Wykonywał polecenia szefa, nawet narażające się na śmierć, bo bał się utraty pracy i środków do życia. W ten sposób ujawnia się przewaga kapitału nad pracą. – podkreślił. – Domagamy się skończenia ze śmieciową pracą i narażania się na utratę zdrowia i życia za grosze. Przypomniano także, że to już kolejna śmierć w podwrocławskim LG. Pięć lat temu w fabryce zginął 30-letni pracownik przygnieciony prasą.

Członkini OZZIP przypomniała także o lokaucie strajkujących pracowników, który miał miejsce kilka miesięcy temu w fabryce Chung Hong znajdującej się w tej samej strefie. Wciąż trwa proces w tej sprawie przed wrocławskim sądem. Poinformowano także o śmierci górnika w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Na samym tylko Dolnym Śląsku dochodzi do kilkudziesięciu wypadków śmiertelnych w pracy rocznie.

Związek Syndykalistów Polski wystosował list protestacyjny do zarządzającej Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi Agencji Rozwoju Przemysłu. ZSP domaga się w nim przyjęcia odpowiedzialności instytucjonalnej za to co się dzieje w strefach ekonomicznych. Przedstawiciel ARP list przyjął, ale powiedział, że Agencja nie ma w tej sprawie nic do powiedzenia. Namawiał także do „spojrzenia na sprawę z drugiej strony”, tj. szefostwa LG i że „wypadki się zdarzają”. ZSP zapowiada, że nadal ma zamiar wywierać presję na Agencję, żeby przestała umywać ręce od sytuacji w strefach.

[youtube]http://youtu.be/2mIK_aywpNg[/youtube]

ZSP dziękuje za pomoc ekipie z CRK oraz wszystkim, którzy przybyli.

Relacje w mediach:

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/705223,pikietowali-bo-zginal-pracownik-lg-zdjecia,1,5,id,t,sm,sg.html#galeria-material

http://www.tvp.pl/wroclaw/informacyjne/fakty/wideo/23112012-g1830/9196070 (od ok.7 minuty)

http://www.prw.pl/articles/view/25724/pikieta-po-wypadku-w-lg-zobacz#photos

http://www.krytykapolityczna.pl/fotorelacje/20121124/znowu-tragiczny-wypadek-w-sse-pod-wroclawiem

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.