Związek Syndykalistów Polski - sekcja Wrocław

Rozwiązanie Konkursu na Pracodawcę Najgorszego 2008

Zakończyła się pierwsza edycja Konkursu na Najgorszego Pracodawcę zainaugurowana w listopadzie 2008 przez Związek Syndykalistów Polski.

Autorzy edycji 2008 pragną podziękować Uczestnikom za zainteresowanie. Osoby poszkodowane przez pracodawców chcielibyśmy także zachęcić do udziału w przygotowanej kolejnej edycji Konkursu na Najgorszego Pracodawcę 2009. Ze względu na realia stosunków pracy, warunki anonimowości udziału dostosujemy do potrzeb Zgłoszeniodawców. Zgłoszenia na rok bieżący można nadsyłać już teraz na adres: konkurs@najgorsipracodawcy.pl

Poniżej prezentujemy sylwetki trzech laureatów, wyłonionych na podstawie nadesłanych opisów przez niezależne jury, niezwiązane bądź niezwiązane w sposób świadomy z laureatami oraz innymi Uczestnikami Konkursu. Laureaci otrzymają ponadto pocztą stosowny Dyplom Konkursowy. Organizacje, osoby i media, którym nieobojętny jest los pracowników w Polsce serdecznie zachęcamy do rozpowszechniania wyników Konkursu – zarówno w celach informacyjnych, jak i gwoli zwiększenia reprezentatywności nadchodzącej edycji. Zachęcamy także do podejmowania akcji bezpośrednich w wymienionych niżej firmach w celu poprawy warunków pracy. Jednocześnie przepraszamy Uczestników za opóźnienia związane z rozstrzygnięciem, wywołane koniecznością weryfikacji oraz uwzględnienia zgłoszeń nadesłanych na początku obecnego roku kalendarzowego. Dziękujemy!

Opis laureatów

Pierwsze miejsce zajęła firma Vobro z Brodnicy. Drugie miejsce – firma Almar2 z Krakowa. Miejsce trzecie przypadło firmie Redan.

3.Redan do której należą następujące sieci sklepów: Morgan, Top Secret, Troll, a opisana sytuacja jest zdaniem Zgłoszeniodawcy sytuacją wzorcową dla całej sieci.

Działania antypracownicze:

1. Nieodpłatne nadgodziny, pod groźbą zwolnienia.
2. Dwunastogodzinny dzień pracy, często dwa-trzy dni bez przerwy oraz wprowadzanie nagłych przymusowych zmian grafikowych (praktyki te stały się już przedmiotem negocjacji).
3. Praca na umowach „śmieciowych” – pierwszy miesiąc na umowę-zlecenie, a następnie na umowę o pracę z agencją pracy tymczasowej (jedyny wyjątek: kierownik sklepu).
4. Przymusowa wielofunkcyjność mimo oficjalnego zatrudnienia na określonym stanowisku, w tym zrzucanie odpowiedzialności za towar na pracowników.

Zgłoszeniodawca postuluje, aby ktoś w końcu zainteresował się warunkami pracy osób pracujących w sklepach sieciowych znajdujących się w galeriach handlowych. One tylko tak wyglądają jak świetne centra rozrywki. Jednak ludzie tam pracujący po prostu harują…

2.Almar 2

Działania antypracownicze:

1. Bezpłatny okres próbny bez jasnych reguł przyjęcia do odpłatnej pracy.
2. Konieczność pracy w święta państwowe.
3. Wprowadzanie w błąd pracowników co do finansowych warunków pracy oraz obniżanie stawek. Stawka brutto niższa, niż deklarowana stawka netto, pozostała część wynagrodzenia oferowana w formie premii jest obniżana stosownie z doraźnych kalkulacji zysków pracodawcy (dane sprzed kryzysu).
4. Lekceważące niedopłaty wynagrodzenia.
4. Brak deklarowanych paczek świątecznych.

1.Vobro

Przytaczamy fragment listu Zgłoszeniodawcy:

…podczas, gdy młody człowiek ubrudzony w czekoladzie wykrwawiał się na podłodze, zakład zajmował się oczyszczaniem maszyny, wymyślając wiarygodną wersję wydarzeń…, która nie godziłaby w jego „dobre imię”. Polityka firmy pana Wojenkowskiego opiera się bowiem na marketingu, gdzie chęć zysku liczy się bardziej niż zdrowie a nawet życie człowieka…Wojenkowski przekupuje pracowników, mieszkańców miasta, lokalne media, a nawet policję i prokuraturę, które omijają tę tragedię szerokim łukiem, przystając na wersję „nic się nie stało”. A przecież stało się! Młody człowiek stracił życie w bliżej niewyjaśnionych okolicznościach, jednak dla właściciela firmy „Vobro” sprawa jest jasna – według niego wypadek wydarzył się tylko i wyłącznie z winy pracownika! Nie zawiniła przestarzała maszyna, to nie z powodu dwunastogodzinnego systemu pracy, a już na pewno nie z powodu niestosownego przeszkolenia pracownika do pracy przy niebezpiecznym urządzeniu…

Więcej informacji o Vobro, wraz ze szczegółowymi raportami pod adresami:
Gorzka śmierć w fabryce słodyczy Vobro
http://cia.bzzz.net/vobro_fabryka_smierci
http://cia.bzzz.net/wlasciciel_vobro_korzysta_z_ochrony_wiceministra_spraw_wewnetrznych_i_policji

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.