Związek Syndykalistów Polski - sekcja Wrocław

Warunki pracy spawacza

spawaczWywiad ze spawaczem zatrudnionym we Wrocławskim oddziale spółki Fortaco znajdującej się we Wrocławskim Parku Przemysłowym przy Fabrycznej 10.

Jak wygląda u was sprawa umów?

Wszyscy mamy umowy o pracę na czas określony. Najczęściej na rok. Gdy pracodawca wyczerpie limit takich umów i jest zmuszony dać ją na czas nieokreślony, po prostu tego nie robi. Po ostatnim kontrakcie na czas określony kolejny nie jest przygotowywany, a pracownik ląduje „na ulicy”.

Czy macie dodatkowe urlopy zdrowotne? To byłoby uczciwe ze względu na specyfikę zawodu.

Nie mamy. Zwykły urlop wypoczynkowy i chorobowe płatne 80%.

Czy pracodawca zapewnia wystarczające środki ochrony indywidualnej i zbiorowej?

Każdy ma kask, gogle i stopery. Brakuje jednak masek przeciwpyłowych. Puste apteczki zamykane na klucz, który nie wiadomo gdzie jest. Mamy wyciąg tylko z góry, punktowo nad stanowiskiem, który jest tak stary, że praktycznie nic nie odciąga.

Jak wygląda u was sprawa solidarności pracowniczej? Może jest jakiś związek zawodowy?

Tak, na terenie zakładu działa związek zawodowy, ale jest tak zastraszony/dogadany z kierownictwem, że od kilku lat nic się nie poprawia. Nie podejmują żadnych działań w obronie pracowników.

Jak wygląda u was sprawa płacy?

Uważam ze jest nieadekwatna do szkodliwości dla zdrowia i systemu 3-zmianowego, nadgodziny rozliczają zgodnie z umową i na czas. Wymagają od nas jednak, pracy w dni ustawowo wolne od pracy jak na przykład święto 1 maja za stawkę weekendową

Często Stawka ustanawiana na podstawie jakości spawu. oceniana w dniu próbnym przez menadżera. U nas jedna kierownictwo przyjęło politykę przyjmowania ludzi, bez doświadczenia na okres próbny (1 miesiąc) i zwalnianiu nieefektywnych W firmach państwowych stawki są wyższe o ok. 1000 zł. + dodatkowe przywileje jak urlopy zdrowotne, dodatki świąteczne. Gdy przychodzą osoby z urzędu pracy, firma finansuje im kurs, którego kosz potrącają z późniejszych pensji

Czy pracodawca stosuje mobing?

Na początek warto zaznaczyć, że jest to firma rodzinna, gdzie stanowiska są rozdawane tylko „swoim”. Uważam, że osoby pełniące funkcję menadżerskie nie posiadają odpowiedniego wykształcenia- zarówno technicznego jak i ekonomicznego. Na przykład dyrektor jeszcze niedawno był magazynierem.

Ja i moi koledzy odczuwamy stres związany z wszędobylskim okiem brygadzisty. Do najpopularniejszych metod należy

– poganianie, za nie wyrabianie norm
– sterczenie nad pracownikiem cały dzień i patrzenie mu na ręce
– bezpodstawne wlepianie lub straszenie pisemnymi naganami, które mogą stać się podstawą dyscyplinarnego zwolnienia. W takim przypadku firma żąda odszkodowania za tzw. lojalkę, która zobowiązuje do pracy w przedsiębiorstwie przez cały czas trwania umowy + zwrot za kurs, jeśli był finansowany przez firmę.
– obcinanie dniówki za nieznaczne przedłużenie przerwy
– wciskanie nagan na siłę pracownikom niewygodnym (żądających podwyżek czy środków ochrony adekwatnych do pełnionych zadań) albo po prostu gdy firma ma mniej zleceń i potrzebuje zredukować zatrudnienie

Czy przedsiębiorstwo w którym pracujesz korzysta z outsourcingu?

Gdy mamy duże zamówienie kierownictwo wynajmuje spawaczy od innych firm.