Związek Syndykalistów Polski - sekcja Wrocław

Przeciwko politycznym represjom w Katowicach

Treść ulotki rozdawanej na pikiecie solidarnościowej z zatrzymanymi w Katowicach:

Przeciwko politycznym represjom w Katowicach
W Katowicach elity organizują Europejski Kongres Gospodarczy. Środowiska anarchistyczne uznały, że takie wydarzenie nie może obejść się bez odpowiedzi ze strony tych, których na co dzień uczestnicy EKG ignorują, wyzyskują i oszukują. Za zamkniętymi drzwiami przecież dyskutuje się o warunkach życia reszty społeczenstwa. Nas wszystkich.

W sobotę odbyła się demonstracja antykongresowa w której wzięło udział wiele osób.

Odrębnym punktem protestu była akcja zajęcia opuszczonej kamienicy przy ul. Mariackiej i przekształcenia jej w centrum społeczne. Na ścianie pojawił się ogromny baner z napisem: „Kapitał ludzki stawia opór”. Na balkonach znajdowały się dwa banery z napisami: „Alternatywne Forum ekonomiczne”, „Nie damy sobie wmówić, że nie ma alternatywy”. W środku odbywały się wykłady, a także impreza muzyczna.

Na miejsce przyjechała policja. Kilkunastu funkcjonariuszy obserwowało rozwój sytuacji. Przed godziną szóstą doszło jednak do szturmu oddziału antyterrorystycznego. Użyto granatów hukowych.

Wszystkie 21 osób znajdujących się w budynku zostało pobitych i odwiezionych na komisariat. Jedna z nich doznała ataku padaczki. Już z komisariatu trzy osoby zostały odwiezione do szpitala. Reszta zatrzymanych ogłosiła strajk głodowy.
Policja oskarża anarchistów o… zakłócanie miru domowego (jeśli ktoś zakłócił mir domowy, to raczej policja swoim najściem bez wyroku eksmisyjnego). Jeśli to wiarygodne oskarżenie, to jak nazwać politykę skazywania na ruinę tego i innych pustych domów należących do katowickich władz, w mieście gdzie brakuje mieszkań socjalnych, a te które są zżera pleśń i grzyb.
Uważamy, że policyjna interwencja nie powinna mieć miejsca. Działania protestujących miały charakter pokojowy i w zamyśle stanowić miały być przeciwwagą dla wizji gospodarki narzucanej nam przez władze i elity biznesowe. Atak uznajemy za bezprawny akt przemocy wymierzony w prawa obywatelskie, godność oraz polityczną i osobistą wolność.

Związek Syndykalistów Polski sekcja Wrocław
Federacja Anarchistyczna Wrocław