Związek Syndykalistów Polski - sekcja Wrocław

Oświadczenie w sprawie represji policyjnych

W związku z represjami, które dotykają aktywistów i aktywistki ruchu anarchistycznego, wydajemy oświadczenie.

Wczoraj uniemożliwiono nam przeprowadzenie spontanicznej, pokojowej pikiety solidarnościowej z zatrzymanymi katowickimi skłotersami, którzy zajęli komunalny pustostan w proteście przeciwko polityce mieszkaniowej władz.

Policja czekała na nas na miejscu zgromadzenia. Funkcjonariusz uprzedził nas, że dostaniemy wezwania na komendę w charakterze podejrzanych, zanim jeszcze wznieśliśmy pierwszy okrzyk. To była zwykła próba zastraszenia. Wszystkim uczestnikom i uczestniczkom zgromadzenia został postawiony zarzut z art. 51 KW, czyli zakłócanie porządku publicznego.

Naszym zdaniem działania podjęte przez funkcjonariuszy miały charakter bezprawny, ponieważ Trybunał Konstytucyjny przewiduje możliwość organizacji spontanicznego zgromadzenia, jeśli nie ma możliwości wcześniejszego zgłoszenia go w urzędzie miejskim. Wyraźnie widać, że policja miała od początku zamiar nie dopuścić do zorganizowania pikiety, a także to, że prawo w praktyce chroni jedynie możnych. Pod przykrywką  obrony publicznego porządku, funkcjonariusze dbają jedynie o swój wizerunek, nie dopuszczają najmniejszej krytyki i sprzeciwu wobec ich nieadekwatnych i brutalnych działań w Katowicach.

Takie działania świadczą o braku poszanowania wolności słowa. Nie damy się zastraszyć,  wasze groźby nie robią na nas wrażenia. Zawsze będziemy stawiać opór państwowej i policyjnej przemocy. Represje wymierzone w kilkoro z nas są represjami wymierzonymi w cały ruch! Solidarność nasza bronią!

Federacja Anarchistyczna Wrocław
Związek Syndykalistów Polski sekcja Wrocław