Związek Syndykalistów Polski - sekcja Wrocław

Manifa 2013 – Za kryzys płacą kobiety!

WP_20130310_028We Wrocławiu przeszła dzisiaj kolejna Manifa zorganizowana przez Inicjatywę 8 Marca na której tradycyjnie już pojawiła się delegacja ZSP Wrocław. Tym razem hasłem przewodnim było: „Za kryzys płacą kobiety!”. Zgromadzone kobiety i mężczyźni solidarnie protestowały przeciwko antyspołecznej polityce miejskiej. Krzyczano takie hasła jak „Ani patriarchat ani kapitalizm”, „Solidarność naszą bronią”, „Chcemy mieszkań/żłobków nie stadionów”, „Miasto to nie firma”. W manifie wzięło udział ok. 300 osób.

Z powodu rosnącego długu miasta i spółek miejskich, który wynika ze zobowiązań związanych z Euro 2012 i wielomilionowym dofinansowywaniem klubu piłkarskiego Śląsk, coraz więcej obciążeń jest przerzucanych na mieszkańców i mieszkanki poprzez podnoszenie opłat i podatków oraz zaprzestanie inwestycji odpowiadających na palące potrzeby miasta. Powoduje to nie tylko spadek jakości życia, ale także realne zubożenie wszystkich.

WP_20130310_018„To przede wszystkim kobiety ponoszą konsekwencje wzrostu kosztów życia i polityki opartej na cięciach. To one w pierwszej kolejności tracą pracę i na ich barkach spoczywa konieczność wykonywania niepłatnej pracy opiekuńczej”. – piszą w swoim manifeście organizatorki. „Usługi publiczne są naszym dobrem wspólnym i należy ich bronić. Nie zgadzamy się na podnoszenie opłat i wprowadzanie nowych podatków. Nie zgadzamy się na łamanie praw lokatorskich i niesprawiedliwą politykę mieszkaniową. Nie zgadzamy się na prywatyzację mienia komunalnego, żeby dopiąć budżet. Nie zgadzamy się na niszczenie transportu publicznego. Uważamy, że edukacja jest prawem, a nie towarem. Domagamy się zwiększenia inwestycji miejskich na edukację i opiekę. Mówimy stanowcze NIE prywatyzacji usług przedszkolnych i żłobkowych oraz podnoszeniu opłat za nie”. – czytamy dalej.