Związek Syndykalistów Polski - sekcja Wrocław

Malarz zatrudniony w Holandii otrzymał zaległe wynagrodzenie

Pracownicy tymczasowych agencji pracy często spotykają się ze szczególnymi trudnościami. Wielu z nich zaczęło się organizować w ramach Związku Syndykalistów Polski i rozwiązało swoje problemy w sposób, który nas wyróżnia na tle innych związków w Polsce i za granicą.

Sytuacja pracowników wysyłanych z Polski do pracy za granicą jest wyjątkowo trudna, gdyż znajdują się oni w obcym sobie środowisku, nie znając języka i miejscowego prawa. W przypadku wystąpienia problemów z pracodawcą, często zupełnie nie wiedzą jak sobie poradzić. Droga prawna jest dla nich często zbyt trudna i zbyt kosztowna. Jednak, działając z ZSP, potrafią skutecznie doprowadzić do rozwiązania swoich problemów pracowniczych.

Jedną z takich sytuacji był przypadek malarza, który pracował w Holandii przy malowaniu wewnątrz i na zewnątrz budynków. Pracownik zaczął działać, ponieważ nie otrzymywał stawki minimalnej gwarantowanej dla pracowników branży budowlanej. Okazało się, że porozumienia zbiorowe obowiązujące w Holandii gwarantowały mu stawkę wyższą o kilka euro. Jednak agencja odmawiała wypłaty różnicy.

Po interwencji naszego związku, agencja pracy OTTO Workforce przyznała, że pracownik mógł być zaszeregowany do grupy funkcyjnej „malarz” i mieć prawo do wyższego wynagrodzenia. Agencja uznała zaległość w wysokości prawie 900 euro brutto. Pracownik otrzymał już stosowny przelew. Dziękujemy agencji Otto Workforce za rozwiązanie tego problemu.

Ta sprawa pokazuje, że aktywność i solidarność pracowników zawsze przynosi pozytywne skutki. Dlatego warto się organizować i wstąpić do związku.

Związek Syndykalistów Polski zrzesza pracowników niezależnie od tego, czy pracują bezpośrednio, przez agencję lub na umowach śmieciowych. Wielokrotnie występowaliśmy w obronie pracowników tymczasowych agencji pracy wysyłanych do pracy za granicą i wielokrotnie wygrywaliśmy, mimo że sytuacja wydawała się trudna lub wręcz beznadziejna.