Związek Syndykalistów Polski - sekcja Wrocław

Bezrobotni też chcą żyć

WP_20130617_013Ministerstwo Pracy szykuje rozwiązanie prawne, które może skończyć się tym, że bezrobotny, który odmówi przyjęcia już pierwszej oferty z urzędu pracy, zostanie wykreślony z rejestru na dziewięć  miesięcy i straci dostęp m.in. do bezpłatnej służby zdrowia.

Wszystko to ma na celu nie obniżenie faktycznego poziomu bezrobocia, które w Polsce jest gigantyczne i nie spada od 20 lat poniżej 10 proc., ale jedynie jego zamaskowanie za pomocą manipulacji statystyką. Wszystko to przygotowywane jest nie po to, aby ulżyć bezrobotnym, ale po to, żeby rząd mógł pochwalić się przed wyborami sztucznym spadkiem bezrobocia. Propagandowa maszyna rządowa czeka tylko na te zmiany, aby wmówić mieszkańcom naszego kraju, że skutecznie zwalcza bezrobocie.

Rząd twierdzi, że chce „zlikwidować fikcyjne bezrobocie”. Tymczasem wiele osób pracuje na różnego rodzaju umowach śmieciowych lub na czarno i jest zmuszanych do „kombinowania” oraz rejestrowania się w Urzędzie Pracy, aby mieć ubezpieczenie i inne świadczenia, mimo że tak naprawdę nie szukają pracy. Winny jest tej sytuacji cały system, który powoduje, że ludzie są zmuszani do pracy na czarno lub na śmieciówkach, a uderza się w tej sprawie w najsłabszych, a nie np. w pracodawców, którzy zatrudniają ludzi w takiej formie.

Jednocześnie minister obiecuje, że bezrobotni nie stracą ubezpieczenia, ale nie ma żadnego konkretnego projektu to potwierdzającego na piśmie, a słowom żadnego polityka wierzyć nie można. Poza tym znamy dotychczasową praktykę – ludzie wyrejestrowani tracili ubezpieczenie zdrowotne i dlatego obawiamy się, że to się nadal nie zmieni mimo obietnic. Tylko nacisk społeczny może spowodować, że bezrobotni nie będą musieli umierać na uleczalne choroby z tego tylko powodu, że nie stać ich na leczenie.

Związek Syndykalistów Polski sekcja Wrocław nie zgadza się na przerzucanie kosztów kryzysu oraz funkcjonowania systemu na bezrobotnych albo pracowników najemnych. Czas powiedzieć dość! Zapraszamy wszystkich do organizowania oporu.

Podzieleni przegramy, zjednoczeni zwyciężymy!

Związek Syndykalistów Polski sekcja Wrocław
http://wroclaw.zsp.net.pl
Skontaktuj się z nami: e-mail: dolnyslask@zsp.net.pl, tel. 883-256-221