Związek Syndykalistów Polski

sekcja Wrocław

Pikieta w sprawie śmierci pracownika LG

We Wrocławiu odbyła się pod Agencją Rozwoju Przemysłu pikieta informacyjna dotycząca śmierci 26-letniego pracownika fabryki HI Logistics należącej do grupy LG Electronics w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Biskupicach Podgórnych. W pikiecie wzieło udział ok. 20 osób. Rozdawano ulotki przechodniom, skandowano także „LG zabija”, „LG wyzysk i śmierć”, „Kapitalizm-kanibalizm”, etc.

Przemawiający aktywista wrocławskiej sekcji Związku Syndykalistów Polski podkreślił, że pracownik został przygnieciony przez wózek widłowy do obsługi którego nie miał uprawnień, a do jego zakresu obowiązków zawartych w umowie o pracę nie należała obsługa tego rodzaju wózka. – Młody pracownik LG nie zginął dlatego, że był złym pracownikiem. Wręcz przeciwnie – był dobrym pracownikiem z punktu widzenia kapitalisty. Wykonywał polecenia szefa, nawet narażające się na śmierć, bo bał się utraty pracy i środków do życia. W ten sposób ujawnia się przewaga kapitału nad pracą. – podkreślił. – Domagamy się skończenia ze śmieciową pracą i narażania się na utratę zdrowia i życia za grosze. Przypomniano także, że to już kolejna śmierć w podwrocławskim LG. Pięć lat temu w fabryce zginął 30-letni pracownik przygnieciony prasą.

Członkini OZZIP przypomniała także o lokaucie strajkujących pracowników, który miał miejsce kilka miesięcy temu w fabryce Chung Hong znajdującej się w tej samej strefie. Wciąż trwa proces w tej sprawie przed wrocławskim sądem. Poinformowano także o śmierci górnika w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Na samym tylko Dolnym Śląsku dochodzi do kilkudziesięciu wypadków śmiertelnych w pracy rocznie.

Związek Syndykalistów Polski wystosował list protestacyjny do zarządzającej Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi Agencji Rozwoju Przemysłu. ZSP domaga się w nim przyjęcia odpowiedzialności instytucjonalnej za to co się dzieje w strefach ekonomicznych. Przedstawiciel ARP list przyjął, ale powiedział, że Agencja nie ma w tej sprawie nic do powiedzenia. Namawiał także do „spojrzenia na sprawę z drugiej strony”, tj. szefostwa LG i że „wypadki się zdarzają”. ZSP zapowiada, że nadal ma zamiar wywierać presję na Agencję, żeby przestała umywać ręce od sytuacji w strefach.

YouTube Preview Image

ZSP dziękuje za pomoc ekipie z CRK oraz wszystkim, którzy przybyli.

Relacje w mediach:

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/705223,pikietowali-bo-zginal-pracownik-lg-zdjecia,1,5,id,t,sm,sg.html#galeria-material

http://www.tvp.pl/wroclaw/informacyjne/fakty/wideo/23112012-g1830/9196070 (od ok.7 minuty)

http://www.prw.pl/articles/view/25724/pikieta-po-wypadku-w-lg-zobacz#photos

http://www.krytykapolityczna.pl/fotorelacje/20121124/znowu-tragiczny-wypadek-w-sse-pod-wroclawiem

Przeczytaj także w temacie:

Zaproszenie na pikietę ws. śmierci pracownika LG pod ARP
Oświadczenie ZSP Wrocław skierowane do Agencji Rozwoju Przemysłu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Twitter widget by Rimon Habib - BuddyPress Expert Developer